Zatrzymać się w Betanii

21
sie

Jezus lubił odwiedzać domy, w których mieszkali różni ludzie. Miał też jeden, który był dla Niego „domem przyjaciół”. W tym domu Jezus lubił  przebywać. Był to dom Jego przyjaciół. On również dla tych, którzy tam mieszkali, był Przyjacielem. Dom ten znajdował się w Betanii. Tam mieszkali Jego przyjaciele: Maria, Marta i Łazarz.

Za nami czas formacji, podczas której zatrzymaliśmy się w Betanii, w domu przyjaciół Jezus, aby dla siebie odkrywać atmosferę tego domu, jego klimat i panujące tam relacje. Wpatrując się w relacje jakie Jezus miał ze swymi przyjaciółmi, mogliśmy odkrywać i uczyć się jak wzrastać w relacji przyjaźni z Jezusem. Jak nie zgubić tego, co najistotniejsze w przyjaźni, jak zachować równowagę, jak nie popaść w aktywizm czy „duchowy romantyzm. Patrząc na przyjaźń Jezusa z Jego przyjaciółmi, możemy widzieć, że kształtuje się również ona w cierpieniu i przez cierpienie. Jednak zawsze pierwsza jest Miłość Przyjaciela, który panuje nad wszystkim i prowadzi do pełni życia.

Formacja jest zawsze czasem, by na drodze życia i posługi zatrzymać się i odpocząć w obecności Przyjaciela, by zostać napełnionym, by również doświadczyć piękna wspólnie przeżytego razem ze sobą czasu, w gronie przyjaciół, z których Jezus nieustannie kształtuje wspólnotę swoich uczniów. Jesteśmy wdzięczni Bogu za ten czas.

Była to również okazja, by poznać piękno Podlasia i jego bogatej i ciekawej historii, związanej z osobą Maryi (Kodeń i Leśna Podlaska) oraz Męczennikami Podlaskimi (Unickimi) w Pratulinie.